Boğsak Koyu ( Adası ) Gezi Rehberi

#Gezgin
Boğsak Koyu ( Adası ) Gezi Rehberi

Boğsak Koyu (Adası); Mersin Merkez’ine 122 km uzaklıkta olan, Mersin’in en güzel yüzülebilen denizlerinin ilki olan  Boğsak, sakin tatil tercih edenlerin yeridir.

Boğsak Koyu (Adası)

Boğsak Koyu, denizine akan tam ortadan ikiye bölen bir köprüsü ile iki bölüme ayrılmıştır. Bir bölümü pansiyonlar, restoranlar, bungalov evler ve halkın yaşadığı evler olmakla beraber, diğer bölüm ise iki tane otel ve ufak bir kamp alanına ancak yeterli olmaktadır. Her bir yerinde tatil yapmak sizleri bambaşka keyiflere sürükleyecektir.

Pansiyonların olduğu bölümler yerel halkın işletmesi olmakta, bu pansiyonları yazlık evinizmiş gibi kullanabilmektesiniz. Her odanın ya da her katın kendine ait bir mutfağı, bu mutfağında lazım olabilecek tükenmeyen mutfak eşyaları mevcuttur. Yazlık evinize gider gibi, deniz malzemelerinizi ve mutfak erzakınızı alıp gidiyorsunuz, denizin, kumun ve sıcağın tadını çıkarıyorsunuz.

Öte yandan, “yemekle temizlikle uğraşmak istemem tatilde” diye düşünenlerdenseniz, diğer tarafta 5 yıldızlı ve 3 yıldızlı iki adet otel bulunmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi 5 yıldızlı otel her şey dahil şeklinde de diğer seçeneklerle de çalışabiliyor. 3 yıldızlı otelde ise, oda+kahvaltı şeklinde çalışılıyor. Bütçenize hangisi uyuyor ise, nasıl bir tatil istiyor iseniz orada konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Bir de kamp alanı var, ya yıllık kira ödeyerek kendi çadırınızı getirip kondurup, istediğiniz zaman tatil yapıyorsunuz, ya da bir çadır kiralayarak, çadırda kalmanın keyfini yaşıyorsunuz…

Boğsak koyuna gelipte sadece denize girmek istemeyenler için gezilecek yerlerimiz var elbette;

Yerköprü Şelalesi

Yer köprü şelalesine yaz aylarında gidiyorsanız şapka, su ve atıştırmalıkları yanınıza alarak gitmenizi tavsiye ederiz. Zira uzunca bir yürüyüşten sonra bu güzel mekâna varacaksınız. Şahsen ben çocuklarımla bile gittim. Eğer ki son bahar ya da kış aylarında gidiyorsanız, 4×4 bot ve yağmurlukla gitmelisiniz. Mersin mevsimiyle uzaktan yakından alakası yok çünkü. Konya Karaman’a olan yakınlığını da göz ardı etmeyiniz…Bol bol fotoğraflama yapabileceğiniz güzellikte olmakla beraber, yasaklara uymanızı tavsiye ederiz. Şelaleye en yakın kayalıklara çıkmak isteyeceksinizdir belki ama ıslak ve kaygan kayaların ne kadar tehlikeli olduğunu, kayaların arasına sıkıştığınız zaman çıkmanızın bir hayli zor olduğunu tahmin edersiniz sanırım…

Silifke Uzuncaburç

Silifke Uzuncaburç; Uzuncaburç Silifke’ye 30 km uzaklıkta olan tarihi zenginliklerimize renk katan bir yer olmaktadır. Adını burçların yüksekliğinden, yani uzunluğundan almıştır.

Uzuncaburç’u gördüğünüzde zamanında insanların bu büyüklükteki yapıları nasıl yaptığını aklınız almıyor. Ve müthiş bir hayranlıkla izliyorsunuz bu tarihi yapıları. Mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken, hele de Silifke’ye gelip görmeden dönmemeniz gereken bir yerdir.İlk girişten soldaki burçları, insan şekli verilmiş sütunları gördükten sonra daha ilerilere giderek, tanrının odasını görmenizi tavsiye ederim. Burçların tam karşı tarafı, yani girişin sağ tarafındaki yaşam alanı olan kuleyi de görmelisiniz. Buralara kadar gelmişten keçi otlatan yaşlı teyzenin de hatırını sormadan geçmeyiniz…

Gezilecek Diğer Yerler

  • Göksu Deltası’nın Denize Boşandığı Yer
  • Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi
  • Tokmar Kalesi
  • Silifke Zeus Tapınağı
  • Taşucu Liman Kalesi
  • Tisan Yarımadası

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
9 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Vizesiz Gidilen Ülkeler 2021
  • OCAK 15, 2021
  • 189 görüntülenme
 
İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler
  • OCAK 15, 2021
  • 251 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.