İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek 20 Mekan

#Gezgin
İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek 20 Mekan

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek MEKANLAR. Antik dönemden günümüze kadar yaşamın kesintisiz devam ettiği bu kadim topraklar üzerinde nice uygarlıklar kurulup yıkıldı. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de jeopolitik önemini koruyan İstanbul, ülkemizin uyku nedir bilmeyen, her an capcanlı bir hayata sahip olan mega kenti. Herkesin çok sevdiği ve doyamadığı İstanbul, bazen de insanı o kadar çok yoruyor ki, hafta sonu gelse de şehirden uzaklaşsak diye günleri saydırıyor. Özellikle de şehrin keşmekeşliğinden, trafiğinden ve stresinden uzaklaşmak isteyenler kaçış rotalarını hazırlamaya başlıyorlar. Sizler de hem şehirden çok uzaklaşmamak hem de doğayla buluşmak istiyorsanız aşağıda sizler için sıraladığımız İstanbul’a yakın gezilecek yerlere göz atabilirsiniz. Listede bulunan yerlere en fazla 3 ya da 4 saatlik araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz ve her birine ister hafta sonu iki gün isterseniz de günübirlik gidip gelebilirsiniz.

1 – Sapanca Gölü / Sakarya

İstanbul Sapanca arası 138 km. Ve bu yolu araçla 1 saat 40 dakika kadar bir sürede alabilirsiniz. Geldiğinizde göl etrafında muhakkak keyifli bir yürüyüş yapın. Sabah erken saatlerde geldiyseniz göle ilk girdiğiniz yerde bulunan restoranların enfes kahvaltıları var. Kahvaltı yapıp geldiyseniz de yemek menülerini değerlendirmenizi öneri ederiz. Her biri inanılmaz leziz. Göl kenarındaki restoranlarda kahvenizi yudumlarken kitabınızı da okuyabilirsiniz. Buradaki restoranlarda yemek yemek istemezseniz, Sapanca’ya girdiğinizde yolun solunda kalan dağ yoluna saparak oradaki tesisleri deneyebilirsiniz. Yol üstünde hizmet sunan iki tane büyük tesis var. Bu tesislerde tüm gün hoş vakit geçirebilir, yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

2 – Düzce

Düzce, İstanbul’a 225 km. Uzaklıkta olup buraya araçla 2 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Düzce karşımıza öncelikle doğal güzellikleriyle çıkmaktadır. Bu nedenle de kampçılara ve doğa tutkunlarına özellikle öneri ettiğimiz yerden birisidir. Kültürel bir gezi için de Hemşin Köyü ve Dadalı Köyü’nü gezmelisiniz. Güzeldere Şelalesi, Aydınpınar Şelalesi, Kurugöl Kanyonu muhakkak görmeniz gerekli olan iki yerdir. Bu iki yerde güzel bir doğa yürüyüşü yaptıktan sonra rotanızı sarkıtlarla dikitlerle meydana gelmiş Sarıkaya Mağarası’na oradan da Fakıllı Mağarası’na çevirin ve bu iki enfes yeri keşfedin. Bir de zamanınız var ise Melen Çayı’nda rafting yapmadan sakın ayrılmayın. Fotoğraf: Ahmet Bozdemir – Aydınpınar Şelalesi

3 – Bolu

İstanbul’a 264 km. Uzaklıktaki Bolu’nun merkezine 3 saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Doğası, yemekleri, tarihi, gezilecek yerleri mis gibi havası ve sıcakkanlı insanlarıyla Bolu dört mevsim gidilecek yerlerden birisidir. Şehrin içinde yer alan ve bölgenin arkeolojik eserlerinin sergilendiği Bolu Müzesi ve Yıldırım Bayezit Cami – Büyük Cami şehirde görülmesi gerekli olan yerlerdendir. Bolu’nun Pamukkale’si Akkaya Travertenler’i, tarihi Seben Kaya Evleri, Gölcük’ü, Yedigöller’i, Abant’ı, Göynük’ü, Mengen’i, Sülüklü Göl’ü, Kartalkaya Kayak Merkezi, Mudurnu’su da şehirden biraz daha uzaklıkta yer alan noktalar.

4 – Gölyazı / Bursa

Yeşil Bursa’nın en sevilen yerlerinden biri olan Gölyazı, İstanbul’a 180 km. uzaklıkta. Araçla 2 saat 18 dakikada ulaşabileceğiniz Gölyazı’da bütün gün keyifli vakti geçirebilirsiniz. Ulu çınara dokunarak dilekte bulunabilir, kayıkla gölde gezebilir, antik kalıntıları keşfedebilir ve bölgede hizmet veren restoranlarda hem sabah kahvaltınızı yapabilir hem de enfes lezzetlerden oluşan menüden yöresel ve Türk mutfağından seçilmiş yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

5 – Oylat / Bursa

Şifalı termal sularıyla ön plana çıkan Oylat, İstanbul’a 218 km mesafededir. Araçla 2 saat 46 dakikada ulaşabileceğiniz bu sağlık dolu yerde konaklama yapabileceğiniz ve sıcacık kaynak sularında şifalanabileceğiniz tesisler sene boyunca açık olup misafirlerine hizmet sunmaktadır. İster hafta sonu iki günlük gidin dilerseniz de günübirlik faydalananın, seçim sizin.

6 – Armutlu / Yalova

Yalova’nın hem yaz mevsiminde hem kış aylarında ön plana çıkan yeri Armutlu, İstanbul’a 145 km uzaklıkta. Bu yolu yaklaşık 2 saat 30 dakikalık bir araba yolculuğuyla veya Yenikapı ve Kadıköy İDO iskelelerinden kalkan ve feribotlarla 2 saat süren bir yolculuk neticesinde buraya ulaşabilirsiniz. Kaplıca ve termal tesisleriyle ön plana çıkan Armutlu tam bir şifa merkezi. Yaz tatili süresince plajında serinleyebilir, kış aylarında da sıcak kaplıca sularıyla şifalanabilirsiniz.

7 – Avşa Adası / Balıkesir

Balıkesir’e bağlı Avşa, İstanbul’a deniz otobüsüyle 2 saat 30 dakika, Erdek’ten ise arabalı vapurla 1 saat 50 dakikalık mesafede. Yaz aylarında özellikle tatilcilerin çok sevdiği bir yer olan Avşa Adası’na günübirlik de gidip gelebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz yaz mevsiminde giderseniz kesinlikle hafta sonunuzu dolu dolu burda geçirmenizden yana.

8 – Mudurnu / Bolu

Zamanın adeta akmayı durdurduğu bir yer olan Mudurnu, İstanbul’a 251 km. uzaklıkta. Araçla yaklaşık 3 saat 30 dakika süren bir yolculukla ulaşabileceğiniz Mudurnu’da zamanın yıpratıcılığına meydan okuyan bir yerleşim sizi bekliyor. Mudurnu’da tarihi konaklarda hizmet veren tesislerden birinde bir gece konaklama yapabilir, tarihi hamamı görebilir, yöresel yemekleri tadabilir, tarihi çarşıda gezinerek, saat kulesinin yanındaki işletmelerde Mudurnu’yu kuş bakışı izlerken kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken birkaç dakikalık mesafedeki Sünnet Gölü’nü de keşfetmenizi tavsiye ederiz.

9 – Abant / Bolu

Doğa harikası bir yer olan Abant Gölü, İstanbul’a 275 km. uzaklıkta. Yaklaşık 3 saat 20 dakikalık bir yolculukla ulaşılabilen Abant Gölü ve çevresine hem günübirlik bir gezi düzenleyebilir hem de hafta sonu için konaklamalı bir program yapabilirsiniz.

10 – Yedigöller Milli Parkı / Bolu

Adeta doğanın bir mucizesi olan Yedigöller, İstanbul’a 300 kilometre. Uzaklıktadır. Araçla 4 saatte ulaşabileceğiniz bu muazzam yerde tüm gün yalnızca doğayla başbaşa olabilirsiniz. Kamp yapmayı sevenlerdenseniz de hafta sonu bir gece de olsa burda, doğanın içinde kalın ve bedeniniz kadar ruhunuzun da nasıl dinlendiğine tanık olun. Unutmadan burda size yalnızca kuşlar, yemyeşil ağaçlar ve mis gibi bir hava eşlik edecek.

11 – Taraklı / Sakarya

Tarihi evleri ve sıcacık insanlarıyla Taraklı mega kent İstanbul’a 200 kilometre. Uzaklıkta. Ortalama 2 saat 30 dakikalık bir araç yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Taraklı’da gün boyunca gezebilir, meydandaki kahvelerin birinde yorgunluk çayınızı yudumlayabilir, yine meydanda tüm heybetiyle dikilen tarihi camiyi gezebilirsiniz. Yöresel lezzetler sunan minik restoranlarda önceden hiç tadına bakmadığınız yemeklerden yiyebilirsiniz.

12 – Göynük / Bolu

Tıpkı Safranbolu gibi bir hayli iyi korunmuş bir yer olan Göynük, İstanbul’a 230 kilometre. Uzaklıktadır. Arabayla 3 saatlik bir sürüş sonrası ulaşabileceğiniz bu yerde, Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin’in ebedi istirahatgahı olan türbesi de bulunuyor. Göynük’ün merkezinde bulunan türbenin hemen yanında da yine onun adına yapılmış olan cami halen sapasağlam ayakta. Türbenin arka tarafında yer alan restoranlarda Göynük’e özgü yöresel yemeklerden yiyerek damağınızı şenlendirebilirsiniz. Özellikle de cevizli ve tereyağlı erişteyi ve güveçte etli yaprak sarmayı yemeyi ihmal etmeyin. Göynük turunuzda buraya yalnızca 10 kilometre. Yani 15 dakikalık uzaklıktaki Çubuk Gölü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

13 – Kandıra – Kerpe – Kefken / Kocaeli

İstanbul’a 140 kilometre. Uzaklıkta olan Kandıra, ev sahipliği yapmış olduğu Kerpe ve Kefken ile tam 1 hafta sonu rotası. Buraya İzmit üzeri gidebileceğiniz gibi Ağva’dan da gidebilirsiniz. Kandıra halen bakirliğini koruyan doğasıyla tatilcilerin uğrak noktaları arasında. Özellikle yaz mevsiminde deniz turizmi ile ön plana çıkan bu beldeler hafta sonları tatilciler ve yazlıkçılarla dolup taşımakta. Kerpe Kartal Kayalıkları ve Pembe Kayalar muhakkak görülmesi gerekli olan yerlerden.

14 – Yuvacık Barajı / Kocaeli

Yemyeşil muazzam bir doğanın kucağında kurulan Yuvacık Barajı İstanbul’a 115 km. Uzaklıkta. Araçla 1 saat 50 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu yerin hem alt yolunda, dere kenarında kurulmuş tesisler var hem de yolun üzerinde, zirveye giden yol kenarında tesisler var. Baraj etrafında hizmet sunan tüm tesislerde kahvaltı teknik servisi yapılmaktadır. Sabah erkenden yolla çıkıp Yuvacık’a gelebilir ve yemyeşil bir doğa eşliğinde burda enfes bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz.

15 – Şarköy / Tekirdağ

Tekirdağ’ın en şirin yerlerinden bir tanesi olan Şarköy, İstanbul’a 230 kilometre. Uzaklıkta. Araçla 3 saatlik bir mesafede yer alan Şarköy özellikle yaz mevsiminde tatilcilerin ve yazlıkçıların akınına uğramaktadır. Bahar aylarında da doğadan ve denizden kopamayanların uğrak yerlerinden birisidir burası.

16 – Acarlar Longozu / Sakarya

Subasar ormanlarımızdan olan Acarlar Longozu, İğneada Longoz Ormanları’ndan sonra gelen en büyük subasar ormanlardandır. İstanbul’a 190 kilometre. Uzaklıkta olan bu muhteşem yere 3 saatlik araba yolculuğu sonunda ulaşabiliyorsunuz. Oldukça çok büyük bir araziye sahip olan ormanın yalnızca küçük bir kısmı gezebilmeniz için halka açıktır. Koruma altındaki ormanın herhangi bir zarar görmemesi için yaklaşık 750 metre uzunluğunda tahta bir yürüyüş parkuru vardır. Burada çok fazla zaman geçiremeyeceğiniz için gelmişken Narköy’ü de ziyaret edebilir, bu ekolojik merkezde tüm gün hoşça vakit geçirebilirsiniz.

17 – Erikli / Edirne

İstanbul’a 260 kilometre. Uzaklıkta olan Erikli’ye, 3 saat 30 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşabiliyorsunuz. Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Erikli özellikle son birkaç senedir yaz mevsiminde yapılmaya başlanan TrakyaFest ile adını duyurmuş bir yer. Saroz Körfezi’nde yer alan Erikli incecik sapsarı kumları, tertemiz ve buz gibi deniziyle yaz aylarının vazgeçilmez tatil beldeleri arasında yerini alıyor.

18 – Bursa

Ülkemizin İstanbul’dan sonra gelen en kadim şehirlerinden birisi de Bursa’dır. Yeşil Bursa 1 hafta sonunu değerlendirmek isteyenler için bir hayli ideal bir rotadır. İskenderi, pideli köftesi, cantığı ve daha nice lezzetiyle Bursa damağınızı şenlendirdiği kadar tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ruhunuzu doyuracak yerler arasında.

19 – Kartepe / Kocaeli

Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kartepe adını ev sahipliği yapmış olduğu kayak merkezi ile duyurmuştur. İstanbul’a 110 km. Mesafedeki Kartepe’ye araba ile 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Kartepe özellikle kış turizminde önemli bir yer tutmaktadır. Sadece İstanbul’dan değil Yalova ve Sakarya’dan da hem kışın hem de yazın pek çok kişi gelmektedir. Kar sezonu başladığında kayak ve snowboard yapan sporcular, bahar ve yaz mevsiminde doğa yürüyüşleri yapabilir, ata binebilir, kuş gözlemciliği ve çadır kampı yapabilir.

20 – Edirne

İstanbul’a 240 kilometre. Mesafedeki Edirne’ye 3 saat süren bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Edirne denilince ilk akla gelenlerden biri Selimiye Cami bir diğeri de yaprak ciğer olsa gerek. Bir de ünlü Kırkpınar Yağlı Güreşleri vardır ki bir hayli eğlenceli ve çekişmeli geçer. Edirne’yi keşfetmek için belki 1 hafta sonu yetmez ama buraya geldiğinizde muhteşem 2 gün geçirebilirsiniz. Tarihi dokuyu keşfedebilir ve yöresel yemekleri tadabilirsiniz.

PUBG TAKTİKLERİ

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
11 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
TEKİRDAĞ GEZİLECEK EN İYİ 10 YER
  • OCAK 7, 2021
  • 238 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.