Malatya’da Gezilecek Yerler

#Gezgin
Malatya’da Gezilecek Yerler

Malatya’da gezilecek yerler rehberimizden bahsetmeden önce yiyebileceğiniz en güzel yemekleri aşağıda sizlerle paylaştık. Malum Malatya’da gezilecek yerler bir birine uzak olduğu için karnımızı tıka basa doyurmamız gerekir.

  • Öz Güngör’de zırh kebabı
  • Hacı Baba’da kağıt kebabı, incik ve kaburga
  • İçli köfte, kiraz ya da dut yaprağında sarma yemeden dönmeyin.

Yemeğimizi yedikten sonra Malatya’nın eşsiz güzelliklerini gezmeye başlayalım;

Darende Kudret Havuzu

Mülkiyeti Hulusi Efendi Vakfı’na ait olan ve Tohma Kanyonu içerisinde kayalıklardan çıkan, senenin dört mevsimi 22 derece sıcaklığa sahip doğal bir su kaynağının beslediği açık hava yüzme havuzu olarak kullanılacak olan “Kudret Havuzu” yapılan çalışmalar ile çağdaş bir yüzme havuzu kompleksi haline getirilmiştir. Vadi içerisinde, yalçın kayalıkların arasında yer alması havuzun cazibesini artırmaktadır. Yaz aylarının vazgeçilmez mekanlarından birisi olan Kudret Havuzu serinlemek isteyenler için Darende’de bulunmaz bir mekandır. Havuza gelen vatandaşların her çeşit ihtiyaçları ve rahatlığı düşünülerek soyunma odaları, duş yerleri yapılmıştır.


Kudret Havuzu Çalışma Saatleri

Haftanın her günü ziyarete açıktır ancak çarşamba günleri sadece kadınlara özel olduğunu unutmayalım.

Kudret Havuzu Giriş Ücretleri

Belli bir zaman sınırı yoktur. Tesisten çıkıp tekrar girerseniz tekrardan bir ücret ödemiyorsunuz.

  • Kişi Başı ( 12 Yaşından Büyük ): 10 TL
  • Kişi Başı ( 12 Yaşından Küçük ): 5 TL
Kudret Havuzu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Zaviye Mahallesi, Hulusi Efendi Cd. No:77 – Darende / Malatya

Telefon: 0422 615 15 00

Ulaşım: Malatya-Kayseri D300 karayolunu tercih ederek Darende ilçesine geldikten sonra yol kenarıındaki tabelaları takip ederseniz sizi direk “Kudret Havuzuna” ulaşırsınız.

Malatya’dan Darende ilçesine Minibüsler aracılığıyla kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Minibüs Saatleri: 07 : 30 ve 19 : 20 arasında her 10 dakikada bir geçmektedir. Google Konum bilgisi


– Levent Vadisi

Vadinin görünürlüğünü artırmak ve bu doğa harikasını turizm açısından bir cazibe merkezine dönüştürmek amacı ile, vadide 28 kilometre. Boyunca uzayan kayalıkların en merkezi noktasına, Malatya Valiliği tarafından seyir terası yaptırılmıştır. Düz bir kaya bloğunun üzerine inşa edilen seyir terası 104 m yüksekliğinde olup gözlem terasının 8,5 m mesafesi boşluğa uzanan, çelik konstrüksiyon ve cam ile inşa edilmiş ayrı bir proje olup yerli ve yabancı pek çok ziyaretçinin ilgi odağı olmuştur.

Seyir terası, Jeolojisi ve kültürel varlıkları ile Anadolu’nun en önemli jeoarkeolojik merkezi konumundaki Levent Vadisi’nin tanıtımında önemli bir rol üstlenmiştir. Doğa yürüyüşü, paraşüt, kaya tırmanışı, kampçılık ve izcilik gibi spor ve alternatif turizm faaliyetlerinin yeni rotası olma yolundaki Levent Vadisi sonbahar ve yaz mevsiminde tabloları aratmayan manzaralara kapı açıp, ziyaretçiler için eşsiz bir manzarada dinlenme imkânı sunarken, fotoğraf meraklıları için de vazgeçilmez yerlerden birisidir. Ayrıca yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda fotoğraf sanatçısı vadiye gelerek kamp yapmaktadır.


Levent Vadisi Çalışma Saatleri

Haftanın her günü 09 : 00 ile 18 : 30 saatler arasında Levent Vadisine giriş yapabilirsiniz.

Levent Vadisi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Levent mahallesi Akçadağ/MALATYA

Nasıl Gidilir: D-300 karayolu üzerinde olup, Malatya şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Özel araçlarla gidilebilmektedir.

Google Konum Bilgisi


– Battalgazi Surları

İlk surların yapımına Titus Döneminde başlanmıştır. Constans I (363) yapıyı sürdürmüş ve Justinianus (532) yapım işini sonuçlandırmıştır. Bir vakitler Melitene şehrini dış etkilere karşı koruyan surlar çağımızda bir hayli harap vaziyettedir. MS. I. Yy.’ın sonlarına doğru Roma İmparatoru Titus zamanında Lejyon Karargâhının (XII. Lejyon) inşası ile başlayan sur inşaatı Traianus tarafından genişletilerek devam ettirilmiştir. Constans I döneminde surun yapımını hızlandırmış, Justinianus zamanında en son şeklini almıştır. Beşgen bir plan üzerine kurulan sur bir hayli harap durumdadır. Ayakta kalan parçalardaki yapı tekniği; duvarların iç ve dış yüzü düzgün iri boyutlu taşlarla kaplanmış olup düz taşlar arası moloz taşlarla doldurularak, harç ile kaynaştırılmıştır. Sonradan yapılan tamirlerde zarar gören kısımlar kesme taşlarla takviye edilmiştir. Kayıtlara göre surun 95 burcu ve 11 kapısı olduğu anlaşılmaktadır. Kalenin sur hendeği 1060’da genişletilmiş, 18 Eylül 1102’de Danişmentli Gümüştekin Ahmet Gazi tarafından ele geçirilen şehrin surları yeniden onarılmıştır. Evliya Çelebi Kale hakkında Seyahatname’sinde bilgi vermekte ve burdan bahsetmektedir.


Battalgazi Surları Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Meydanbaşı mahallesi Eski Malatya (Battalgazi)/MALATYA

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Google Konum Bilgisi


– Aslantepe Ören Yeri

Arslantepe Arkeolojik Alanı, Malatya’nın yaklaşık 7 km uzağında
bulunan bir höyüktür. Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri olma
unvanını elinde bulunduran Arslantepe Arkeolojik Alanı, ilk yerleşimin
milattan önce 5000’li yıllara kadar gitmesi nedeniyle dünyanın gözünü
çevirdiği ilgi çekici yerler arasında da yer almaktadır. İlk devlet şeklinin
ortaya çıktığı resmî, dinî ve kültürel bir merkez olan Arslantepe, yolunuz
Malatya’ya düşerse
gezmeden dönmemeniz gerekli olan yerler arasında
bulunuyor.


Arslantepe Ören Yeri Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Orduzu, 1. Sk. No:24, 44170 Malatya Merkez/Malatya

Nasıl Gidilir: Şehir içi minibüsler ile koaly bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi günü hariç her gün ulaşım sağlayabilirsiniz.


– Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Yapının mimarı Halep Mimarbaşısı Üstat Mehmet’in oğlu Üstat Ebubekir’dir. Doğu’ya giden yollar üstünde bulunan bu kervansaray, şehrin ticari yoğunluğunu göstermesi açısından önem arzeder. Ticari olduğu kadar askerî fonksiyonu da bulunan han bir hayli sağlam bir temel üzerine kurulmuştur. Bir çizgi üstünde sıralanmış dükkânların külliye halinde yer aldığı bir yapıdır. Hanın iki kitabesi mevcuttur. Biri iç han girişinin kapısının üzerinde, diğeri avlu giriş kapısının üstündedir. 2007-2010 arası yapılan restorasyonda kervansarayın ön yüzünü çevreleyen dükkânlar kaldırılmış, mescit bölümü, revaklar, havuz bölümü ve duvarlar restore edilmiştir. Kervansaray haftanın 7 günü 09.00-17.00 arası ziyarete açıktır.


– Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi Malatya Darende ilçesine bağlı Günpınar Köyü’ndedir. İlçeye 7 kilometre uzaklıktadır. Suyu kaynağından üç kademe halinde yaklaşık 40 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin sol tarafında ana dereden bağımsız gelen kaynak suyu, kış mevsiminde donarak şelaleyi adeta Pamukkale’ye benzetir.

Şelalenin çevresinde yeme-içme tesisleri de bulunmaktadır. Ayrıca suyun kaynağına doğru 1,5 kilometre kadar yürüyüş imkânı vardır.


Günpınar Şelalesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Günpınar Köyü Darende/MALATYA

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Google konum bilgisi

borsa, döviz, gram altın

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
8 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.