Pasaport Nasıl Çıkartılır? Pasaport Ücretleri Ne Kadar? 2021

#Gezgin
Pasaport Nasıl Çıkartılır? Pasaport Ücretleri Ne Kadar? 2021

Pasaport Nasıl Çıkartılır? Yeni kültürler tanımak, tarihi eserler sayesinde geçmişle buluşmak, senenin tüm yorgunluğunu atmak için güzel bir yurtdışı tatili mi planlıyorsunuz? Bu hayalinizi hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğunuz belli başlı şeylerden biri ise elbette pasaport! Peki; pasaport nasıl alınır, pasaport için gerekli belgeler nelerdir? İşte, pasaport çıkarma hakkında bilmeniz gerekli olan ayrıntılar:

Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaport, ülkeler arasında seyahat etmenizi sağlamayı başaran ve global geçerliliği olan bir tür kimlik belgesidir. Pasaport denildiğinde akıllara genelde bordo veya yeşil pasaport türleri gelse de pasaport çeşitleri bu ikisi ile sınırlı değil.

 • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport): Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli belgeleri sunduklarında alabilecekleri pasaport türüdür. 6 aydan 10 yıla kadar geçerliliği olabilir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin ne kadar olmasını istediğinize, pasaport harç bedelini öderken karar vermelisiniz. “Ayrıca 25 yaş altı öğrenciler bordo pasaporta harçsız bir biçimde ulaşabildikleri için bu pasaport çeşidi “öğrenci pasaportu” veya “harçsız pasaport” olarak da bilinir.”
 • Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport): Devlet kamu personellerine ve ailelerine (çocuklar 25 yaşını geçene kadar yararlanabilir.) verilen pasaport türüdür. Birçok ülkeye giriş imkânı sunan bu pasaportu alabilmek için en az 5 yıl kamu personeli olmak gerekir.
 • Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport): Devlet adına yurt dışında çalışan kişilere ve milli sporculara verilen bir pasaport çeşididir.
 • Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport): Dış işleri Bakanlığınca diplomatlara verilen bir pasaport çeşididir. Diğer pasaport çeşitlerine oranla daha fazla ülkeye vizesiz şekilde girilmesini sağlar.
 • Geçici Pasaport: Yurt dışında pasaportunu kaybeden veya pasaportunun geçerlilik süresi dolan kişilere konsolosluk tarafından verilen pasaport türüdür. Geçerliliği 1 aydır.

Gri, siyah ve geçici pasaportlar devlet adına çalışan kişilere verilebildiği için biz bu yazıda yalnızca “Bordo ve yeşil pasaport nasıl çıkarılır?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport işlemlerine evvela Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden online pasaport randevusu oluşturarak veya 199 numaralı çağrı merkezi aracılığı ile randevunuzu alarak başlamalısınız. Ardından belirlediğiniz gün ve saatte, belirlediğiniz İlçe Nüfus Müdürlüğündeki randevunuza pasaport başvurusu için gerekli belgeleri tamamlayarak gitmelisiniz.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


Pasaport çıkarmak için istenilen belgeler, almak arzu ettiğiniz pasaport türüne göre farklılık gösteriyor. Fakat bordo pasaport çıkarmak istenilen belgeleri şu biçimde sıralayabiliriz:

 • T.C. Kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi aslı (Eğer nüfus cüzdanınız eski veya hasar görmüş ise evvela nüfus cüzdanınızı yenilemenizi öneririz.)
 • Anlaşmalı bankalardan ödeyebileceğiniz pasaport harç ve/ya da cüzdan bedeli dekontu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • 18 yaşından küçükler ya da engelli bireyler için muvafakat belgesi
 • Eğer pasaport yenileme için başvuruyorsanız eski pasaportunuz

Bordo pasaport başvurusu yaparken istenilen belgeler bunlar olsa da eğer öğrenciyseniz bu durumda sizden ek bazı belgeler istenebilir veya bazı belgelerden muaf tutulabilirsiniz.

 • Öğrenci belgesi, harçsız pasaport çıkarmak için ihtiyaç olan belgelerdendir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için Nüfus Müdürlüğüne gitmeden en fazla 1 ay önce alınmış bir öğrenci sertifikasına sahip olmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Pasaport almak için vermeniz gerekli olan belgeler arasında harç dekontu bulunmaz. Çünkü öğrenci pasaportu alırken harç ödemekten muaf tutulursunuz. Sadece defter ücretinin ödenmesi gerekir.

Peki, yeşil pasaport çıkarmak için istenilen ek belgeler nelerdir? Eğer yeşil pasaport başvurusu yapacaksanız aşağıda belirtilen belgelerden birine ihtiyaç duyuluyor:

 • Çalıştığınız kurumun il, bölge ya da genel müdürlüğü tarafından hazırlanmış imza sirküleri
 • Emekliyseniz veya istifa ettiyseniz kadro bilgisinin yer aldığı belge
 • Eğer ailenizdeki bir birey sayesinde yeşil pasaporttan yararlanacaksanız ve hak sahibi vefat ettiyse vefat eden kişinin çalışmakta olduğu dönemdeki kadro bilgisini gösteren belge
pasaport ücretleri ne kadar?

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?


Yeşil pasaport almak isteyenler de öğrenci pasaportu alacak olanlar gibi yalnızca defter ücretini ödüyor. Bordo pasaport çıkaracak olanların ödemesi gerekli olan harç bedeli ise pasaport geçerlilik süresine göre değişiklik gösteriyor. Her yıl değişen pasaport harç bedellerinin 2020 fiyatı ise aşağıda belirtilen şekilde.

 • 6 aylık pasaport harç bedeli: 208,30 TL (harç bedeli) + 160 TL (pasaport defter bedeli) = 368,30 TL
 • 1 yıllık pasaport harç bedeli: 304,40 TL (harç bedeli) + 160 TL (pasaport defter bedeli) = 464,40 TL
 • 2 yıllık pasaport harç bedeli: 497,00 TL (harç bedeli) + 160 TL (pasaport defter bedeli) = 657,00 TL
 • 3 yıllık pasaport harç bedeli: 705,90 TL (harç bedeli) + 160 TL (pasaport defter bedeli) = 865,90 TL
 • 4-10 yıllık pasaport harç bedeli: 994,80 TL (harç bedeli) + 160 TL (pasaport defter bedeli) = 1,154,80 TL

Pasaport Nasıl Çıkarılır?


Randevunuzu aldıktan ve pasaport çıkarmak için gerekli belgeleri topladıktan sonra İlçe Nüfus Müdürlüğüne gidip şahsi müracaatınızı gerçekleştiriyorsunuz. Yapılacak işlemlerin ardından pasaportunuz, belirttiğiniz adrese PTT iletiliyor. Ayrıca isterseniz e-Devlet aracılığı ile da pasaport müracaat durumunu sorgulama yapabilirsiniz.

pasaport nasıl yenilenir?

Pasaport Nasıl Yenilenir?

Eğer pasaportunuzun geçerlilik süresi dolduysa veya soyadı değişikliği olduysa ve bu sebeplerden dolayı yeni pasaport çıkarmanız gerekmektedir. “Pasaport yenileme nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Pasaport yenilerken de süreç aynı işliyor, yalnızca eski pasaportunuza da belgeler arasında yer vermeniz gerekmektedir.

Bu arada ilk defa ülke dışına çıkacaksanız daha konforlu ve elbette problemsiz bir tatil için dikkat etmeniz gerekenler var! İlk defa ülke dışına gidecekler için tavsiyelerimizi sıraladığımız yazımıza göz atmanızı öneririz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
10 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Vizesiz Gidilen Ülkeler 2021
 • OCAK 15, 2021
 • 189 görüntülenme
 
İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler
 • OCAK 15, 2021
 • 251 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.