TEKİRDAĞ GEZİLECEK EN İYİ 10 YER

#Gezgin
TEKİRDAĞ GEZİLECEK EN İYİ 10 YER

Tekirdağda gezilecek en iyi 10 yer

1- HOŞKÖY 

Hoşköy nerede ? Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı şirin bir yerleşim yeri Hoşköy. Şarköy’ün merkezine 20 kilometre mesafede yer almaktadır.. Rumcada Hora olarak anılan Hoşköy, Osmanlı zamanında büyük ölçüde Rum nüfusuna ev sahipliği yapmakta idi. Hoşköy, Sultan Abdülmecit tarafından 1861 senesinde Fransızlara yaptırılan Hora Feneri’ne de ev sahipliği yapmaktadır. 

 Hoşköy’ün halkı, geçimini genelde zeytin ve üzüm yetiştiriciliğinden sağlamaktadır. Hoşköy’de daima taze balık bulma olanağı bulunur. Zira bölgenin en büyük ve önemli balıkçı barınağı burda bulunur. Bağbozumu turlarının beraberinde, yamaç paraşütü ve treking turlarının da giderek arttığı bölge, doğa ve denizle iç içe olmak isteyenlere farklı deneyimler sunmaktadır. 

2- ÇAMLIKÖY KASTRO SAHİLİ 

Çamlıköy Kastro Sahili nerede ? Kastro, yani yeni adı ile Çamlıköy Plajı, Tekirdağ’ın Saray ilçesine 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve Karadeniz’in kıyısında yaklaşık 3 km’lik bir plaja sahip harika bir yerdir. Tekirdağ’da kamp yapılabilecek alanlar arasında yer alan Çamlıköy tabiat parkı, geniş plajı, hemen yanından akan akarsuyu, yemyeşil Karadeniz ormanları ve gölüyle tatilciler için vazgeçilmez bir noktadır. 

Kastro, İstanbul’a yakın konumu sebebiyle yaz mevsiminde büyük ilgi görmektedir. Eğer kamp yapmak ya da konaklamak için Çamlıköy’ü tercih edecekseniz kamp alanı yetkililerini daha önce aramanızı öneri ederiz.Orman İşletmesi tarafından organize edilen Çamlıköy tabiat parkında, hem denizde yüzebilir, hem akarsuda kano kullanabilir, hem de mangal ve piknik yapabilirsiniz. 

3- NAMIK KEMAL EVİ 

Tekirdağ, 1. Dönem Tanzimat edebiyatının ünlü isimlerinden vatan şairimiz Namık Kemal’le özdeşleşmiş bir yerdir. Ailece İstanbullu olan Namık Kemal 1840 senesinde Tekirdağ’da doğmuştur. Doğduğu evin yakın çevresinde eski Tekirdağ evleri örnek alınarak, onun hatırasına yaşatmak amacı ile Tekirdağ Milli Eğitim Vakfı, İl Özel İdare, Tekirdağ Belediyesi, Namık Kemal Derneği ve çeşitli kuruluşların ortak katılımı ile bir müze ev yaptırılmıştır. Bu hatıra evi 1994 senesinde toplumun ziyaretine açılmıştır. 

 Tekirdağ Namık Kemal Evi; 19. Yüzyıl Osmanlı evlerinin mimarisine uygun olarak yapılan bu ev geniş bir bahçe içerisindedir. Evin bodrum katı sergi salonu olarak düzenlenmiştir. Mermerle döşenmiş zemin kat ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Namık Kemal’in portreleri, teşhir dolabı, Namık Kemal’in mezarının ve II. French Rakoczi’nin yağlı boya tablolarıyla süslenmiştir. Ayrıca bir hayli geniş tutulan evin bahçesinde seyirlik alan ve açık hava sahnesi yer almaktadır. 

 Ahşap yapılı ve 6 odası bulunan evin sofasındaki panolarda da Namık Kemal’in ailesine ait resimler, belgeler, basında çıkan haberler ve eski Tekirdağ resimlerine de yer verilmiştir. Hatıra evi; Tekirdağ mutfağı, başodası ve yatak odasını tanıtan etnografik eşyalarla süslenmiş, ayrıca Namık Kemal ve onun hakkında yazılmış eserler evde teşhir edilmektedir. 

Adres: Ortacami Mah.Namık Kemal Cad. No:7 TEKİRDAĞ 
 
Telefon: 0.282. 2629128 
 
Açılış-Kapanış Saatleri: 08.00-12.00 / 13.00-17.00 
 
Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır. 

4- Rakoczi Müzesi 

Barbaros Caddesi üstünde eski bir Türk evi olan bina 1676-1735 seneleri arasında yaşayıp, son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II.Rakoczi Frençh’in anılarına izafeten Macar Hükümetince müze olarak düzenlenmiştir. Mülkiyeti ve içerisindeki zati eşyalarıyla beraber Macar hükümetine ait olan müze 25 Eylül 1982 tarihinde ziyarete açılmıştır. Sergilenen eserler arasında Türk-Macar ilişkilerini ve iki ulusun halk sanatlarındaki beraberliklerini simgeleyen eserler ile Rakoczi’nin şahsi ve ailesine ait eşyalar yer almaktadır. 

Adres : Ertuğrul Mah.Barbaros Cad. Hikmet Çevik Sokak No:21 TEKİRDAĞ 
 
Tel: (0.282) 263 85 77 
 
Açılış-Kapanış Saatleri: 09.00-12.00 / 13.00-17.00 
 
Pazartesi hariç her gün açık ve fotoğraf çekmek yasaktır. 

5- Uçmakdere 

Uçmakdere bölgesine karayolu vasıtası ile gelmek dilerseniz, Kumbağ üzerinden geçip Ganos dağı eteklerine gelerek ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 2 saat 40 dakikada, Ankara’dan yaklaşık 7 saatte, İzmir’den ise yaklaşık 6 buçuk saatte varabileceğiniz Uçmakdere, İstanbul’a 178 kilometre, Ankara’ya 650 kilometre, İzmir’e ise yaklaşık 450 km’lik bir mesafede bulunuyor. Temiz ve oksijen deposu atmosferine hayran kalacağınız Uçmakdere, Tekirdağ merkezine ise 1 saat 20 dakikalık bir mesafede bulunmakta. 

Uçmakdere”de Ne Yapılır? 
Uçmakdere’ye şirin ve tatlı bir sayfiye kasabası olarak bilinen Kumbağ üzerinden gelirken bölgenin harika manzarasını izleyebilir, geçtiğiniz yeşil atmosferi istediğiniz kadar fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca Marmara Denizi’ni metrelerce yüksekten gözleyebilir ve zikzaklı yollardan ilerleyip Hayırsız Ada’yı ve Marmara Adası’nı seyredebilirsiniz. Bölge motor ve bisiklet gibi araçlar için de uygun. 

Rum Köyü’ne henüz gelmeden yaklaşık 7 km öncesinde yamaç paraşütü yapılabilen bölgeyi ve insanları görebilirsiniz. Mekanda biri 625 metre diğeri 250 metre olan iki pist yer alıyor. Bölgenin en ilgi çeken ve ses getiren spor türü olan yamaç paraşütü, yöre insanı tarafından da ilgi ile karşılanmaktadır. Yamaç paraşütü esnasında da yine etkileyici koyları ve görkemli manzarayı yukarıdan seyretme şansı yakalayabilirsiniz. 
 

Uçmakdere Kamp Alanı 
Özellikle şehir yaşamının ve metropollerin karmaşasından kaçıp kaçamak yapmak isteyenler için iyi bir seçenek olan Uçmakdere’de köyün çıkışında denize sıfır bir alanda kamp bölgesi bulunur. İsteyen tatil severler burda ailesi ve sevdikleriyle doğayla iç içe bir gün geçirip, güneşin batışına tanıklık etmenin keyfini de çıkarabilir. Yaz döneminde epey kalabalık olan bölgeyi imkanınız var ise bahar aylarında ziyaret etmenizi öneri ederiz. Temiz, berrak suları ve doğasıyla Marmara Bölgesi’nin incilerinden bir tanesi olan Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapılan alan da, kamp yapabilmek için elverişli bölgelerden birisidir. 
 

6- Eriklice 

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine 6-7 kilometre mesafede yer alan Eriklice, tarihi çok eskilere dayanan bir köy. Zeus’un oğlu Herakles’e dayanan yer olarak bilinen Eriklice, kale, kilise, ayazma gibi tarihi kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Eski kültürlerin iyice silikleşmiş izlerini taşıyan Eriklice, tarih boyunca “Hareklesia”, “Iraklitsa” ve “Raklıca” isimleriyle anılmış. Köy, kubbeli mezar olarak bilinen ve Traklardan kalma olan bir tümülüse de sahip. 

 Yerli toplumun birçoğunu Selanik göçmenlerinin oluşturmuş olduğu Eriklice, Marmara iklimi etki alanı içerisinde yer almakta. Köyün ekonomisi %70 zeytin, %30 ise üzüme dayalı. Küçük ama bir o kadar da sıcacık bir köy olan Eriklice, bir hayli sessiz ve görülesi, yaşanılası bir yer. Kendine has bir hayat tarzına sahip olan Eriklice, çok sayıda kültüre ve çeşitli yöresel yemeğe de ev sahipliği yapıyor. Oldukça farklı ve davetkar oyunlara da sahip olan Eriklice’de, Rumeli oyununa benzeyen bir halk oyunu bulunuyor. 

 Eriklice, kafa dinlemek için oldukça ideal bir yer. Denizinin oldukça temiz olması ve Trakya’nın gözde tatil yerlerinden bir tanesi olan Şarköy’e araba ile 10 dakika mesafede olması, Eriklice’ye avantaj sağlamayı başaran unsurlar arasında bulunuyor. Akşamları eğlenebileceğiniz, canlı müzik yapan mekan bulmak ise mümkün değil. Bir-iki tane çay bahçesi ve sahili dışında fazla bir şey olduğunu söyleyemeyiz.Eriklice, sahibi olduğu bu huzurlu atmosferiyle, hem ruhunuza hem de bedeninize bir hayli iyi gelecek bir yer. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz. 

7- Hora Feneri 

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine yalnızca 15 km uzaklıkta bulunan fener Hoşköy’ün girişinde her geleni karşılayan ilk yapılardandır.Tarihi bir hayli sağlam olan bu fener çağımızda de sağlamlığını koruyarak gelebilmiştir. 1861 senesinde Abdülmecit tarafından yaptırılmış olan bu fener yapımında kaynak kullanılmamıştır ve tüm bağlantıları vidalar yardımı ile birleşmiştir. Tamamı ile demir bir yapıya sahiptir Hora Feneri. 
Bir Fransız yapımı olup, yüksekliği 20-25 metredir. Bir diğer özelliği ise kendi ekseni etrafında döner ve dönüşünü 20 saniyede tamamlar. Şarköy’ün deniz kenarında şarapları denerken göreceğiniz bu feneri ziyaret etmek o anki keyfinize keyif katacağını garanti etmekteyiz. 

Nasıl Gidilir:Şarköy yönünden giderken Hoşköy girişinde bulunan fenere hoşköy girişinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. 

8- Tekirdağ Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi 

1927 senesinde Mimar Kazım Tahsin tarafından yapılmıştır. 1976 senesine kadar Vali Konağı olarak kullanılacak olan müze binası kagir, zemin üzerine iki katlıdır. Binanın kuzeyinde bulunan girişi mavi beyaz İznik çinileri ile kaplıdır. Girişin üstünde kagir iki konsolun taşıdığı balkon yer almaktadır. Balkonun korkuluğu daire ve yıldız motiflerle süslüdür. 

 Üst kat pencereleri beşik kemerli olup, üstü İznik seramikleri ile kaplıdır. Alt kat pencereli dikdörtgen formdadır ve denizliklerin altında kabartmalar görülmektedir. Binanın batı ve güney kısımlarında yer alan iki adet kagir balkonu vardır. Binanın çatısı kırma olup kiremitle kaplıdır. Giriş kapısının üzerinde kitabesi mevcuttur. 
Müzede, Tekirdağ ve dolayında bulunmuş ve tarih öncesi çağlardan bu güne kadar gelen toplam 23 000 901 adet eser bulunur. Müzede 4 000 863 arkeolojik eser, 17 000 129 sikke, 1909 etnografik eser ziyarete açıktır. 

9- Barel Vineyards 

Barel Vineyards, Tekirdag Karaevli köyünde butik bir şaraphanedir. 90 donum içinde kendi yetistirdiği üzümleri gene kendi bağlari içindeki saraphanesinde islemektedir. Baglarinin icinde Barel Bag evi olarak bir restaurant bulunmaktadir. Tamamini kendi bahcelerinde yetistirdigi organik urunlerden olusan menusuyle sizlere en taze, en dogal urunleri sunmaktadir. 

10- Uçak Restaurant Yurdanurlar Çiftlik 
 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
6 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.