Vize Nasıl Alınır? Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar? 2021

#Gezgin
Vize Nasıl Alınır? Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar? 2021

Vize Nasıl Alınır? Yurtdışına seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Kişiye Mahsus (Bordo), Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri gitmek istedikleri ülkenin vize kuralları gereğince vizeye tabi tutulur veyahut vizeden muaf sayılırlar. Vize onayı gerektiren ülkeler için kişinin ‘vize müracaat’ sürecini eksiksiz tamamlaması gerekiyor. Vize müracaat için yapılması gerekli olan işlemler ülkelere ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına uygulanmakta olan vize rejimi prosedürlerine göre değişkenlik gösterir.

Vize İşlemleri

Vize işlemleri müracaat yapılacak ülkeden ülkeye bağlı şekilde farklılık göstermektedir. Örneğin Schengen vize müracaat işlemlerinde biyometrik veri kaydı zorunludur. Bu sebeple müracaat sahibinin parmak izinin alınacağı merkezde şahsen hazır bulunması gerekiyor. İstisnai ülkeler ve kişiye özel durumlar haricinde Orta Doğu ve Afrika ülkeleri vize müracaatlarında şahsen bulunma mecburiyeti yoktur. ABD vize müracaatlarında mülakat prosedürü zorunludur. Ülkeden ülkeye bağlı şekilde vize ücretleri de farklılaşmaktadır.

vize nasıl alınır?
Vize Nasıl Alınır?

yurtdışına seyahat etmek isteyen başvuru sahibi aşağıdaki adımları izler;

1.Pasaport


İlk yapılması gerekli olan işlem vize onayının işlenmesi için seyahat dönüş tarihinden itibarenen az 6 aylık geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmak. Bu bilgi temel ve kolay bir adım gibi görünse de vize alma sürecine bütünüyle yabancı olan biri için önemli bir bilgidir.

2.Vize Başvuru Evrakları


Uygun şartlara sahip bir pasaporta sahip olduktan sonra yapılması gerekli olan diğer işlem müracaat sahibinin meslek grubuna ve gidiş amacına bağlı şekilde gerekli dokümanları hazırlamasıdır. Evrak hazırlama süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte maksimum 2 iş gününüzü alacak bir zaman dilimidir. Kişinin çalışma durumu, öğrenim durumu, emekliliğe ayrılması veya ev hanımı olması hazırlaması gerekli olan evraklara yön verecektir. Evrak hazırlama aşaması vize müracaat dosyasının temel taşlarındandır. Tüm işlemlerinizi tamamlamış olsanız dahi eksik veya yanlış sunulmakta olan evrak tüm vize alma sürecinizi etkileyebilir. Bu nedenle vize alma işlemini ciddiye almanız ve bu istikamette sizden talep edilen evrakları disiplinli bir biçimde temin etmeniz gerekir.

3.Vize Randevusu


Başvuru sahibinin hazırladığı şahsi evraklardan sonra bazı ülkler için randevu alınması gerekir. Randevu mecburiyeti bulunan ülkeler için randevusuz işlem yaptırmak çok acil ve önemli durumlar (sağlık, eğitim vb.) hariç söz konusu dahi olamaz. Bu nedenle konu ile alakalı yeterli araştırma yapılmalıdır. Randevu alınırken dikkat edilmesi gerekli olan husuların başında pasaport bilgilerinizi doğru kodlamak ve seyahat tarihinizi baz alacak şekilde randevu planması yapmaktır. Tavsiye edilen randevu zamanlaması seyahatinizden 1 ay öncesi olarak belirlenebilir. Bazı ülkelerin vize müracaat sonuçlanma süresi kısa olmasına karşın, randevu yoğunluğu sebebi ile randevu sırası geç tarihe verilebilir. Yanlış kodlanan pasaport bilgileri ( pasaport numarası, ad soyad, doğum tarihi vb.) elçilik/konsolosluk çalışanın inisiyatifinde olmakla birlikte randevunuzun kabul edilmemesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden kişiye; bilgilerini kontrol ederek randevuya gelmesi öneri edilir.

4.Formlar ve Evraklar


Randevu gününe kadar kişi şahsi evrakları ile vize müracaat dosyasını da eksiksiz bir biçimde hazırlamalıdır. Gidilecek ülkeye göre doğru müracaat formu, elçiliğin/konsolosluğun talep ettiği formatta yazılmış dilekçeler, ilgili konaklama ve uçuş kanıt belgesi gibi dokümanlar vize müracaat dosyasında tam ve doğru bir biçimde bulunmalıdır. Kişi hazırladığı bu vize takip dosyası ile beraber müracaat merkezi ya da elçilik/konsolosluk önünde tam saatinde bulunmalıdır. Randevu sırası geldiğinde şahsi evrakları ile mülakata katılır.

5.Parmak İzi


Başarılı geçen mülakat işlemi sonrası kişi eğer ilk defa vize alıyorsa parmak izi taramasına girer. Schengen Ülkeleri ( Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya vb. ) için 26 Eylül 2014’ten sonra çıkan yasa gereğince kişi bu tarihten sonra vize işlemleri için parmak izi verirse bu bilgi 5 sene boyunca sistemde kayıtlı olarak kalır ve bazı durumlar hariç kişinin yeniden parmak izi vermesi mecburi tutulmaz. Ancak ABD, İngiltere gibi ülkeler için müracaat sahibinin her seferinde mülakata katılması beklenir.

6.Vize Başvuru Ücreti


Parmak izi işlemlerinin tamamlanmasının ardından vize müracaat ücreti ödenir. Başvuru ücretinin ödenme biçimi bütünüyle ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Randevu alarak müracaat yapılan ülkelerin bazıları randevu ücreti isterken, bazıları istememektedir. Bazı ülkelerin vize ücreti, müracaatdan önce ilgili ülke konsolosluğunun belirlemiş olduğu banka hesabına TL ya da döviz olarak yatırılır. Bazı ülkeler ise vize ücretini müracaat sırasında TL ve döviz olarak almaktadır.

7.Vize Başvuru Süreci Takibi


Ödeme işleminin tamamlanması bir bakıma vize müracaat sürecinin sona erdiğini gösterir. Ancak vize müracaatsunu tamamlamak işleminizin bittiği manasına gelmez. Vize sonucunuz tarafınza bildirilene dek elçilik ya da konsolosluğun müracaat sahibinden ek evrak isteme hakkı vardır. Bu nedenle müracaat işleminiz bittikten sonra size verilen ‘müracaat takip fişi’ ile müracaat durumunuzu telefon ile ya da online olarak takip etmelisiniz. Vize sonucunuz ülkelere göre posta yoluyla adresinize gönderilir, müracaat merkezi ya da ilgili elçilik/konsolosuktan bizzat almanız beklenir veya sizin adınıza müracaat işlemlerinizi takip eden kişi ve vize danışmanlık hizmeti sunan kurumlar aracılığıyla alınabilir.

Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kişinin vize müracaat sonucu olumlu ise vize onayı pasaportuna işlenir. Verilen vize onayında ‘vize süresi, tekli ya da çoklu giriş’ gibi bilgiler yer alır. Eğer kişinin vize müracaat sonucu olumsuzsa yani red cevabı verilmiş ise bu red beyanı kişiye pasaportu ile beraber teslimi yapılır. Red belgesinde Schengen Ülkeleri için 9 maddelik herkes için aynı açıklamalar yer alır. Ancak İngiltere, Kanada gibi ülkelerde kişiye özel nedenler ile spesifik vize ret belgesi düzenlenir. Ret alma nedenine göre kişinin yeniden vize müracaatsu yapma hakkı süre kısıtlaması olmaksızın daima vardır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
9 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Vizesiz Gidilen Ülkeler 2021
  • OCAK 15, 2021
  • 190 görüntülenme
 
İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler
  • OCAK 15, 2021
  • 251 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.