Yedigöller Gezi Rehberi

#Gezgin
Yedigöller Gezi Rehberi

Yedigöller, İstanbul’a 4,5 saat, Ankara’ya ise 3 saat uzaklıktaki Bolu İlimizde olan yemyeşil bir cennet parçasıdır. Yeşilin her tonunu içinde barındıran bölgede, yol kenarında Türkiye’yi karavanla dolaşan turistleri görebilirsiniz. Yedigöller’e giderken, yolda mola verip dere kenarında soluklanabilir, hatta dereye gidebilirsiniz.

Yedigöller Hakkında Bilgi

Yedigöller Milli Parkı, 550 Hektarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. Vadiler arasında bulunan ve bölgeye adını veren yedi göl şunlardır:

 1. Büyükgöl
 2. Seringöl
 3. Nazlıgöl
 4. Sazlıgöl
 5. İncegöl
 6. Kurugöl
 7. Deringöl.

Bu göller, çeşit çeşit ağaçlarla çevrili manzaraları ile seyrine doyulmaz bir görsel şölen oluşturmaktadırlar. Yedigöller, 1965 yılından beri “Milli Park” olarak koruma altındadır, zira bölge 200’ün üzerinde çeşide sahip bitkiye ve onlarca hayvan türüne ev sahipliği yapan önemli bir doğal alandır.

Yedigöller’in çevresinde kalan 47.000 hektarlık alan, yaban hayatı koruma sahası olarak ayrılmıştır. Yabani hayvan türlerini de içinde barındıran Yedigöller, Türkiye’nin en doğal ormanı unvanını da elden bırakmamıştır.

Yedigöller’de Gezilecek Yerler/ Yedigöller’de Yapılabilecek Aktiviteler

Kamp yapmak isteyenler için ayrılmış belirlenen bir kamp yeri de bulunan Yedigöller’e, günübirlik gelmemişseniz, konaklamak için bungalov tipi evlerde de konaklayabilirsiniz. Deringöl ve Büyükgöl’de balık tutmak serbesttir.

Yedigöller Nerede ? Nasıl Gidilir

İstanbul ya da Ankara yönünden gelenler, otoban üzerinde bulunan Yeniçağa sapağından ayrılmalı, Mengen yolunda ilerlemelidirler. Yedigöller, İstanbul’a karayolu ile 4,5 saat, Ankara’ya ise 3 saat uzaklıkta yer almaktadır.

Yedigöller’de Ne Yenir

Yedigöller Milli Parkı’nda piknik yapmak için masalar ve  barbekü bölmeleri bulunmaktadır. Tabii ki yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Zira, bu doğal ve uçsuz bucaksız ormanın içinde yeme içime ihtiyacını karşılamaya yönelik bir işletme bulunmamaktadır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
2 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Yüreğir Gezilecek Yerler
 • EKİM 7, 2020
 • 65 görüntülenme
 
Akseki Gezilecek Yerler
 • EYLÜL 18, 2020
 • 126 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.